23 Ekim 2019

Çalışan annelere 100 Avro destek verilecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu, Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri adı altında yeni bir proje başlattı.

Bu kapsamda 7 ilde çalışan annelere her ay 100 Avro destek verilecek. Ayrıca çocuğun kırtasiye giderleri de ödenecek. Böylece annelerin kreş, anaokulu, gündüz bakımevi gibi çocuğun okulöncesi eğitim ve bakım kurumuna gönderilmesi durumunda ortaya çıkacak masrafları da karşılanacak. İlk kayıt yaptıran 10 bin 250 anneye gerekli şartları yerine getirmesi halinde toplamda 26 milyon Avro ödenecek. 

0-60 ay arasında küçük çocuğu olan ve yeni çalışmaya başlayacak olan veya doğum öncesi çalıştığı işyerine dönecek olan ya da mevcutta işi olan anneler yararlanacak.

Kurumsal Çocuk Bakımı Projesi, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) tarafından ortaklaşa finanse edilen bir proje olduğu için ödenekler Avro üzerinden yapılacak.

Proje kapsamında en fazla 24 aya kadar mali destek sağlanacak. Destek, çocuk 72 aylık olunca ya da ilkokula başlayınca destek kesilecek.

Destek, sadece "Kurumsal Çocuk Bakımı Projesi"nin yürütüldüğü Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir, Malatya illerinden birinde ikamet eden annelere verilecek.

Proje kapsamındaki destekten yararlanabilmek için birtakım şartlar aranıyor:

1. Başvuru yapıldığında 0-60 ay aralığında -buna 60’ınca ay da dahil- çocuk sahibi olunması gerekiyor.

2. Annenin çocuğuyla aynı evde oturuyor olması gerekiyor.

3. Annenin, bir işverenin yanında işçi statüsüyle (4/a sigortalı olarak) çalışılıyor olması gerekiyor.

4. 100 Avroluk destek için başvurulduğu tarih itibariyle son bir yılda Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilen kazancın aylık ortalamasının brüt asgari ücretin iki katını aşmıyor olması gerekiyor.

5. Destek almak isteyen annelerin Milli Eğitim Bakanlığı ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine çocuklarını düzenli olarak göndermesi gerekiyor.

Bununla birlikte, SGK’ya devredilmeyen banka sandıklarına bağlı olarak çalışan anneler ise bu imkandan yararlanamayacak.

Öte yandan, destek verilecek illerde göre belli bir kontenjan tanınıyor. Bu kapsamda da İstanbul’da 3.250, Ankara’da 1.500, İzmir’de 1.500, Antalya’da 1.500, Bursa’da 1.250, Malatya’da 750 ve Elazığ’da 500 anneye aylık 100’er Avro ödeme yapılabilecek.

Başvuracak anneler işlemlerini e-devlet üzerinden yapacak ve ön kayıt yaptıracak. Ardından SGK’dan randevu alacak ve gerekli evrakları tamamlayacak. Ön kayıt sonrası gerekli şartlar sağlandıktan sonra SGK’nın proje ofislerinde kesin kayıt yaptırılacak.

Bununla birlikte çocuk, 72 aylık olduğunda ya da ilkokula başladığında 24 ay mali destek alınmamış ise ve destek için gerekli şartların yerine getirmediyse projeden yararlanamayacak. İşten ayrılma, şehirden taşınma gibi durumların da ayrıca yetkili birimlere bildirilmesi gerekecek.

Annenin işten çıkarılma yada çıkma durumunda çocuk, anaokuluna ya da kreşe devam ediyorsa en fazla 3 ay boyunca destekten yararlanılabilecek.

Ayrıca çocuğun okulöncesi eğitim ya da bakım kurumuna tam gün düzenli gitmesi gerekiyor. Bu çerçevede iki öğretim yapan okullara ya da bakım kurumlarına giden çocukların kalan sürede de etüde ya da çocuk kulüplerine devam etmesi şartı aranıyor.

Projeye başvurular 31 Mart 2011'de sona erecek.