30 Eylül 2021

Eğitimi yarıda kalan kadınlara Eğitim Seferberliği Projesi

“Nerede Kalmıştık…” projesiyle kadınlar okula kaldıkları yerden devam edecek

Emine Erdoğan'ın himayesinde, AK Parti Kadın Kolları Başkanlığı “Nerede Kalmıştık…” Eğitim Seferberliği Projesi’ni başlattı. Projenin tanıtım toplantısında konuşan Emine Erdoğan, eğitimin bir toplumun yegâne güç kaynağı olduğunu, hükûmetin icraatlarında bu hassasiyeti en ön sıralara taşıdığını vurguladı. Gerek eğitimde yapılan reformlarla, gerekse sağlanan fırsat eşitliğiyle okullaşma oranının hatırı sayılır şekilde arttığını aktaran Erdoğan, bugüne kadar sivil toplum kuruluşlarıyla "Haydi Kızlar Okula", "Ana-Kız Okuldayız" ve "Okuryazarlık Seferberliği" gibi birçok kampanya düzenlediklerini, bu çalışmaların sayısız insanın hayatını mucizevi şekilde değiştirdiğini bizzat gördüğünü anlattı. Emine Erdoğan, "Şimdi de hepimize büyük bir heyecan veren 'Nerede Kalmıştık...' projesini hayata geçiriyoruz. Bir sebeple eğitimleri yarıda kalan kadınlarımız ve kız çocuklarımız, okula, kaldıkları yerden devam edecekler." sözlerini dile getirdi.

Kadınların istihdam oranı da artacak

“Nerede Kalmıştık…” projesiyle 81 ilde açık öğretim liseleri ve halk eğitim merkezleri aracılığıyla, kadınlar hem diploma sahibi olacak hem de mesleki beceri kazanacak. Bununla beraber yurt dışında yaşayan vatandaşlar ve soydaşlar da “Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa ve Balkanlar Programı”ndan yararlanabilecek. "Güçlü kadınlar güçlü ailelere, güçlü aileler ise bileği bükülemez bir topluma dönüşecek." yorumunda bulunan Erdoğan, projenin kadınların bilgi ve becerileri kadar istihdam oranlarını da artıracağını belirtti.

Erdoğan kadınlara ve kız çocuklarına seslenerek, "Eğitiminiz hangi sebeple yarım kalmış olursa olsun, kendinizi gerçekleştirme serüveniniz hala devam ediyor. Hayatta geç kalınmayan ender şeylerden biri, eğitimdir. İnsan her yaşta, yeniden başlayabilir. Sizden de bu cesareti göstermenizi istiyorum." diye konuştu.

"Kadınlarımızın, eğitimde en üst seviyelere ulaşmasını hedefliyoruz”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık da projeden duyduğu heyecanı ve mutluluğu dile getirdi. Bütün vatandaşlara, kendilerini iyi yetiştirebilecekleri eğitim imkânları sunmayı hedeflediklerini ve bu konuda mümkün olduğunca çok insana ulaşmaya çalıştıklarını özellikle belirten Yanık, şöyle devam etti:

"Böylelikle her birimizin, kendi hedeflerini gerçekleştirirken aynı zamanda ülkemizin gelişimine de en ileri düzeyde fayda sağlayacağına inanıyoruz. Bu anlamda tek bir kişiyi dahi geride bırakmadan ilerleme çabası içindeyiz. Kız çocukları ve kadınların yarım kalan eğitimlerinin tamamlanmasıyla insan kaynağımızın daha da zenginleşeceğine inanıyorum. Nerede Kalmıştık Projesi'ni de böyle bir idealin yansıması olarak görüyorum.”

Bakan Yanık, “Hükümetlerimiz döneminde hizmetlerimizin odağına aldığımız insana ve insanlığa faydalı projelerle üretmek isteyen herkesin, kadın erkek ayırmaksızın desteklenmesi sağlanmıştır. 83 milyonluk nüfusumuzun yaklaşık yarısını oluşturan kadınlarımızın okuryazarlık başta olmak üzere eğitimin her aşamasında en üst seviyelere ulaşmasını hedefliyoruz." ifadelerini kaydetti.

Kadın okuryazarlık oranı 79,9 iken 95,5’e yükseldi

Okullaşma ve okuryazarlık oranlarında son 18 yılda önemli artışlar sağlandığı aktaran Yanık; TÜİK verilerine göre, 6 yaş üzeri kadın nüfus içerisinde okuryazarlık oranının 2002 yılında yüzde 79,9 iken 2020'de yüzde 95,5'e yükseldiği bilgisini paylaştı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca uygulamaya konulan ve 2018-2023 yıllarını kapsayan “Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı”nda, kadınların çalışma hayatının her alanına tam ve etkin katılımının sağlanması hedeflenmişti. Yanık, bu hedefle kadınların değişen iş gücü piyasası dinamikleri doğrultusunda ekonomik hayatta daha fazla söz sahibi olması için çalışıldığını bildirdi.

Projede emeği geçen, çalışan ve gönüllü olarak görev alan herkese teşekkür eden Yanık, "Kolları sıvayarak 'haydi yeniden başlıyoruz, nerede kalmıştık' diyen kadınlara başarılar diliyorum, başaracaklarından da çok eminim." ifadelerini kaydetti.