23 Aralık 2020

İş’te Kadın projesinden 42 bin kadın yararlandı

Kadınların işgücüne katılımını desteklemek amacıyla uygulanan 'İş’te Kadın' projesi kapsamında düzenlenen kurs ve programlardan bugüne kadar yaklaşık 42.000 kadın yararlandı.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Başta kadına yönelik şiddetle mücadele alanında sosyal ve ekonomik yardım alan ve Bakanlığın hizmetlerinden yararlanan kadınlar olmak üzere 0-15 yaş arası çocuklu kadınların projeden faydalandığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“İŞKUR’un 81 İl Müdürlüğünde İş'te Kadın kulüpleri oluşturulmuştur. Projeden yararlanmak isteyen kadınlar öncelikle illerde kurulan kulüplere katıldı. Kulüp bulunmayan yerlerde ise kadınlar, iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmıştır. 42 binden fazla kadın bu projeden yararlandı. Kadınlarımız ayrıca bölüm faaliyetleri sonrasında en az% 50 istihdam garantisi ile düzenlenen mesleki eğitim kurslarına ve işbaşı eğitim programlarına katıldılar.”

Kadınları güçlendirmek için önemli adımlar atılıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kursiyerlerin günlük zorunlu giderlerinin yanı sıra mesleki eğitim kurslarına ve işbaşı eğitim programlarına katılan kadınlara ek olarak Çocuk bakım desteği için aylık 400 TL ödeme yapıldığını belirtti.

Selçuk, nitelikli eğitim olanakları sağlayarak, kadınların işgücü piyasasına katılımını kolaylaştırmak, sosyal güvenlik sağlamak ve kadın girişimci sayısını artırarak toplumda kadınları ve aileyi güçlendirmek için önemli adımlar attıklarını vurguladı.

Amaç kadınların iş dünyasına girmesinin önündeki engelleri kaldırmak

Zehra Zümrüt Selçuk, son 18 yılda kadın istihdamının artırılmasına yönelik yasal düzenlemelerin yapıldığını belirterek, “Kadın istihdamı konusunda dünyadaki gelişmeleri yakalamak, kadın ve aileyi güçlendirecek politikalar uygulamak öncelikli hedeflerimiz arasındadır” dedi.

İŞKUR'un İş’te Anne Projesi, çocuk bakımı nedeniyle çalışamayan dezavantajlı kadınları işe dünyasına kazandırmak için Eylül 2018'de başlatılmıştı.