07 Mart 2020

Kadınların iş gücüne katılım oranı 2019 Ekim itibariyle %34,5’lara ulaştı!

 

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Eğitim Bir-Sen tarafından düzenlenen 6. Kadın Komisyonu Türkiye Buluşması programında açıklamalarda bulundu.

Bakan Selçuk, "Kadınlarımızın çalışma hayatında daha fazla yer almaları için çeşitli teşvik edici programlar düzenlemeler yaptık. Kadınların iş gücüne katılım oranı 2002 yılında yüzde 28’lerde iken bu oranın Ekim 2019 itibariyle yüzde 34,5’lara ulaşmış durumda. Kadın istihdam oranı yüzde 25’lerden yüzde 29’a ulaşmış durumda. Çalışan kadınların özellikle doğum sonrası geçici iş göremezlik ödeneği, doğum yardımı, süt izni, emeklilikte doğum borçlanması, emeklilik gibi sosyal güvencelerden yararlanmaları gibi birçok uygulamalarımız da mevcut. Annelerimizin özellikle ailede iş yaşam dengesinin kurmalarına katkı sağlayabilelim. Türkiye’yi 2023 yılına taşıyacak olan 11. Kalkınma Planına göre, kadınların iş gücüne katılım oranını yüzde 38,5’e, kadın istihdamı oranı yüzde 34’lere çıkarmayı hedefliyoruz.2 milyona yakın kadınımız programlara katılarak eğitimler aldı.Girişimcilik Eğitimlerinden 2019 yılı sonuna değin 200 bini aşkın kadınımız faydalandı" ifadelerini kullandı.

3.5 milyonu aşkın kamu görevlisi içinde kadın sayısının artış gösterdiğini ifade eden Bakan Selçuk," Kamu personeli arasında kadınlarımızın oranının yüzde 38’lere ulaştığını görmekteyiz. Bazı meslek dallarına baktığımızda ise bu oranın daha da yüksek olması bizim için umut verici. 1 milyonu aşkın öğretmenimizin yüzde 60’ından fazlası kadın. Üniversitelerimizde araştırma görevlilerimizin yüzde 50’si doktor öğretim görevlilerinin yüzde 43’ü, doçentlerin yüzde 40’ı profesörlerin ise yüzde 32’si kadın.Adli ve idari yargıda görev yapan hakimlerin yüzde 46’sı Büyükelçilerimizin ise yüzde 24’ü kadın. Biz bugün kamu görevlilerimizin memurların arasında kadının sesini emeğini daha güçlü görmekteyiz. Kadınların seslerini daha çok duyurabilmeleri için elbette siyasette de daha çok var olmaları gerekiyor. Nitekim 2002’de Meclisimizde kadın milletvekili oranımız yüzde 4,4 iken bugün yüzde 17,5’lere ulaşmış durumda" dedi.