10 Şubat 2021

“Ticaretin Kadınları'' uygulaması erişime açıldı

“Ticaretin Kadınları'' uygulaması erişime açıldı

Türkiye'de bir ilk olarak geliştirilen ve KAGİDER, BUKİAD ve KAİSDER işbirliği ile hazırlanan “Ticaretin Kadınları'' mobil uygulaması kullanıcıların erişimine açıldı. Şimdiye kadar toplam 224 girişimci derneği ve 1.200 kadın girişimci mobil uygulamanın veri tabanına kayıt oldu.

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), Bursa İş Kadınları ve Yöneticiler Derneği (BUİKAD) ve Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği (KAİSDER) paydaşlığında yeni bir projeye imza attı. Türkiye genelindeki kadın girişimci dernekleri ve münferit kadın girişimcileri tek platformda buluşturan ‘Ticaretin Kadınları’ uygulaması erişime açıldı.

Kadın girişimcilerden satın alma yapabilmek için kamu ve özel sektörün bilgiye erişimini kolaylaştıran mobil uygulama, aynı zamanda kadın girişimcilerin birbirleriyle iş yapmalarına da destek oluyor. Proje ilk etapta 40 bin kadın girişimciye ulaşmayı hedefliyor. Şu ana kadarsa 224 dernek ve 1200 kadın girişimci kayıt oldu.

Uygulamanın temel özelliklerinden biri kadınların kamu ihalelerinden haberdar olmalarını kolaylaştırmak. Böylelikle kadın girişimciler tüm kamu ihalelerine tek bir bağlantıdan ulaşılabilmekte. Ayrıca uygulama kadın girişimcilerden alışveriş yapmak isteyen erkek üyelere de açık.

Uygulama AppStore ve PlayStore'dan indirilebilir

Kadın girişimcilerin hem işlerini hem de pazarlarını geliştirmelerine olanak tanıyan uygulamada, kadın girişimcilere yönelik girişimci desteği ile ilgili bilgiler, etkinlikler ve rol model hikayeler yer alıyor. Kadın girişimcilerin gerekli tüm bilgilere tek noktadan ulaşmasını sağlayan uygulama, şehir, sektör, ürün ve firma bazlı aramalar yaparak kadın girişimcilerin ürün ve hizmetlerine hızlı bir şekilde ulaşabilme imkanı sunuyor. AB ortaklığında ve AB Ağları Hibe Programı desteğiyle hayata geçirilen "İş Dünyasında Kadın İletişim Ağı" programı kapsamında hayata geçirilen Kadın Girişimcilerin mobil uygulaması AppStore ve PlayStore'dan indirilebiliyor. Sadece 10 günde toplam 224 dernek ve 1200 kadın girişimci kayıt oldu.

'Kadın güçlendirilirse Türkiye güçlenir'

BUKİAD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eroğlu, pandeminin kadınlar üzerindeki etkisine dikkat çekerek, “Kadınlar güçlendikçe ekonominin gelişeceğini, kadın girişimciliğinin yaygınlaşması ve kadın istihdamı arttıkça da ekonomik ve sosyal olarak güçleneceğimizi biliyoruz. İş hayatında eşitlik sağlanamazsa 2030 yılında küresel ekonomik kaybın 1 trilyon dolara ulaşacağı öngörülürken, eşitliğin sağlanması durumunda kazancın 13 trilyon dolar olacağı belirtiliyor." Açıklamalarında bulundu