26 Aralık 2018

Terörden zarar gören yerleşim yerlerinde altyapı ve üstyapı çalışmaları devam ediyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın öncülüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Valilik, belediyeler ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlarca, 3 yıl önce gerçekleşen terör saldırılarının sonucunda Diyarbakır'ın Sur ve Silvan, Mardin'in Dargeçit, Derik ve Nusaybin, Şırnak'ın İdil, Silopi ve Cizre ile Hakkari'nin Yüksekova ilçelerinde meydana gelen zarar ve yıkımın giderilmesi için inşa ve ihyaya yönelik birçok çalışma yürütülüyor.

Sur ilçesinde altyapıda zarar gören 12 kilometre kanalizasyon, 11 kilometre içme suyu ile 9 kilometre yağmur suyu şebeke hattı yenilendi.

Suriçi'nde 1500 geleneksel Diyarbakır evi inşa edildi. Terör mağduru aileler için inşa edilen 5 bin 637 konut tamamlandı. 3 bin 847 esnafın iş yeri yenilendi.

Şırnak ile Cizre, Silopi ve İdil ilçelerinde terör saldırıları sonucu evleri yıkılan veya kullanılamayacak durumda olan vatandaşlar için inşa edilen 6 bin 532 konut sahiplerine teslim edildi.

Bugüne kadar terörden ağır zarar gören 11 ilçede 26 bin konut inşa edilirken aynı zamanda da altyapı ve üstyapı çalışmaları için toplamda 10 milyar lira yatırım yapıldı.