17 Aralık 2019

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan liderlere "Mülteciler İçin İş Birliği" kitabı

İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan kitapta; Türkiye’nin karşılaştığı göç dalgalarını, göç ile gelen sığınmacılara eğitim, sağlık, barınma, istihdam, insani yardım ve diğer pek çok konuda bugüne kadar ne yaptıkları ve Türkiye’nin yardım için tüm imkanlarını nasıl seferber ettiği anlatılıyor.

Kitapta, Türkiye'nin mültecilere yönelik insani politikası ve yüklendiği ağır sorumluluğa işaret edilirken, diğer ülkelerde mültecilerin yaşadıkları zorluklar, karşılaştıkları kötü uygulamalar, maruz kaldıkları ırkçılık ve yabancı düşmanlığı gözler önüne seriliyor. Türkiye'nin Çad, Bangladeş, Myanmar, Libya, Irak, Ürdün, Kenya gibi birçok bölgede eğitimden sağlık hizmetlerine, temiz içme suyundan insani yardımlara kadar verdiği hizmetler anlatılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Küresel Mülteci Forumu'nda İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan "Güvenli Liman Türkiye'nin Dünyaya Çağrısı: Mülteciler İçin İş Birliği" kitabını, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres başta olmak üzere foruma katılan bütün muhataplarına takdim etti.

 İletişim Başkanlığı tarafından İngilizce ve Türkçe dillerinde hazırlanan "Güvenli Liman Türkiye'nin Dünyaya Çağrısı: Mülteciler İçin İş Birliği" kitabı, "Geçmişten Günümüze Mültecilere Kucak Açan Türkiye", "Türkiye'nin Mültecilere Yaklaşımı", Mülteci Krizine Diğer Ülkelerin Yaklaşımı", "Suriyeliler için Bir Umut Var: Güvenli Bölge" bölümlerinden oluşuyor.

 Kitabın son bölümünde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uluslararası toplantılarda çözüm önerisi olarak dile getirdiği, Suriye'nin kuzeyinde bir güvenli bölge oluşturma projesi hakkında detaylı bilgiler veriliyor. Kitapta Suriyeli mülteciler meselesinde sorumluluğun sadece Türkiye'ye değil tüm dünyaya ait olduğu da vurgulanıyor.