26 Mart 2019

rap coğrafyasından insan hakları aktivistleri Türkiye'yi mülteciler konusunda övdü.

Arap coğrafyasından insan hakları aktivistleri, Türkiye'nin mültecilere yaptığı insani yardıma ve hizmetlerine övgüde bulunarak, insani yardımda dünyaya örnek olacak nitelikte bir ülke olduğunu ifade etti.

Arap aktivistler, dünya ülkelerini, SuriyeIrakYemen ve Filistin'den sığınmacılara kapılarını açan ve dünyadaki en fazla mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye'yi örnek almaya çağırdı.

Aktivistler, Müslüman coğrafyanın sessiz kalmasına rağmen, Türkiye'nin mülteciler konusunda önemli bir rol oynadığını ve Suriyelileri kabul etmekle kalmayıp, sağlık, çalışma ve yardım alanlarında Türk vatandaşlarına yakın haklar verdiğini vurguladılar.

Lübnan'lı insan hakları aktivisti el-Muvasat Derneği Başkanı Cihad Meczub, AA muhabirine verdiği demeçte, dünyayı Türkiye'yi örnek almaya çağırarak, "Dünyanın yapamadığını Türkiye'nin kuruluşları, insanları ve yönetimi yaptı. Bu desteğin daha da büyümesini temenni ediyoruz." diye konuştu.

Meczub, Türkiye'nin, Suriye, Irak, Filistin, Yemen ve başka ülkelerden gelen mültecilere yardımlarını desteklemeleri için dünya ülkelerine çağrıda bulundu.