09 Mart 2021

Türk Kızılay Afganlara İş İmkanı Sağlıyor

Gönüllü geri dönüşe destek

Türk Kızılay, 2018 yılından beri Afganistan’da “Gönüllü Geri Dönüş Sonrası Destek” projesini yürütüyor. Kızılay’ın destekleriyle İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği ve Afganistan Göçmenler Bakanlığı'nın ortaklaşa gerçekleştirdiği proje sayesinde senelerdir Türkiye'den kendi istekleriyle ülkesine dönen Afganlara iş imkanı sunuluyor. Proje kapsamında bugüne kadar binlerce aileye yardım kolisi dağıtılırken gönüllü olarak ülkesine dönen Afganlara iş kurmaları için destek olunuyor. Anadolu Ajansı’nın dün (07.03.21) paylaştığı habere göre ülkesine gönüllü olarak geri dönen bir Afgan vatandaş için dondurmacı dükkanı açıldı. Türk Kızılay Afganistan Delegasyon Başkanı Farid Ahmet Ziya, dükkanın açılışında yaptığı konuşmada, program kapsamında 61. dükkanı açmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

“Gönüllü Geri Dönüş Sonrası Destek projesi”, Türkiye’den gönüllü olarak geri dönüş yapan Afgan vatandaşların geçinebilmeleri ve mesleklerini icra edebilmeleri için oldukça önemli. Türk Kızılay Afganistan Delegasyon Başkanı Farid Ahmet Ziya, 61. dükkanın açılışında konuşarak dondurmacı olarak açılan dükkan için gerekli olan tüm malzeme ve ekipmanları temin ettiklerini belirtti. Ayrıca dükkanın 5 aylık kirasının da Kızılay tarafından karşılandığını ekledi. Farid Ahmet Ziya, amaçlarının Afganların kendi işlerini kurması ve ailelerinin geçimine destek olması olduğunu söyledi. 

“Çok şükür artık bir iş sahibiyim.”

“Gönüllü Geri Dönüş Sonrası Destek” projesi sayesinde yardım edilen Farhad Yakubi, Türkiye’den ülkesine gönüllü olarak dönen bir Afganistan vatandaşı. Geçen senelerde Kabil’de düzenlenen bir bombalı saldırı sonucu babasını ve kardeşini kaybetmiş. Sonrasında artan ekonomik sıkıntılar ve tehditler sonucu ülkesini terk etmek zorunda kalarak Türkiye’ye sığınmış. İran üzerinden Türkiye’ye kaçak yollarla girmek zorunda kaldığını anlatan Yakubi, iş sahibi olduğundan memnun olduğunu belirterek: "Türk Kızılayın gönüllü olarak geri dönüş sağlayanlar için iş imkanı sağladığını duydum ve gerekli belgeleri hazırlayarak hemen başvurdum. Çok şükür artık bir iş sahibiyim. Artık çalışmak için Türkiye'ye gitmek istemiyorum." dedi.

2018 yılından beri destek devam ediyor

Türk Kızılay, 2018 yılından beri “Gönüllü Geri Dönüş Sonrası Destek” projesi kapsamında Türkiye’den kendi isteğiyle ülkesine dönen Afganistan vatandaşlarına geçimlerini sağlayabilmeleri için meslek odaklı iş yerleri açıyor. Bu iş yerleri arasında marangoz, bakkal, berber, terzi, fırın, tesisatçı, tamirci, fotoğrafçı, kumaşçı gibi farklı mesleklere yönelik dükkanlar bulunuyor. Türk Kızılay, program sayesinde faaliyete başlayan iş yerlerinin tadilat ve döşeme işlerini sağlıyor. Ayrıca Kızılay, Afganlara destek olabilmek adına 5 ay boyunca kira desteği veriyor.