21 Mayıs 2021

Türk Kızılay Gazze’nin yaralarını sarıyor

Türk Kızılay’ı Filistin için harekete geçti

Kurulduğu günden bu yana ayrım gözetmeksizin ihtiyaç sahibi insanlara yardım eden Türk Kızılay, İsrail işgali altındaki Filistin’de de yıllardır yardım faaliyetlerini sürdürüyor. 7 Mayıs akşamı Mescidi-i Aksa ve çevresinde yaşanan saldırılarda ses bombaları ve plastik mermilerle yüzlerce Filistinlinin yaralanmasıyla başlayan olayların şiddeti geçen günler içinde daha da arttı. Filistin Kızılayı yardım kuruluşlarından destek taleplerini sürdürürken, Türk Kızılay, felç olan Filistin sağlık sistemine yardım için Filistin Kızılay’ı ile iş birliğiyle harekete geçti.

Gazze’de okullara sığınanlara sıcak yemek dağıtımı başladı

Türk Kızılay’ın yaptığı açıklamaya göre Gazze genelinde evlerini kaybedenlerden 40 bin 150 kişinin Kuzey bölgede 14, Gazze merkezinde 11 ve Refah'ta 1 olmak üzere 26 okula sığınarak konakladığı saptandı.

Kızılay ilk aşamada 14 gün boyunca Cebelya Çarşı İlkokulu'nda barınanlara sıcak yemek dağıtacak. Bölgedeki aşevleriyle sıcak yemek dağıtımları gelecek günlerde daha da genişletilerek sürdürülecek. Bununla birlikte bölgede görevli Türk Kızılay ekipleri Filistin Kızılay ile iletişim kurarak acil ihtiyaç duyulan yardım malzemelerinin sağlanması noktasında da harekete geçti.

Tıbbi ekipman, ambulans ve gıda yardımı sağlandı

Türk Kızılay, Filistin Delegasyonunun koordinasyonuyla ilk etapta, hastanelerde kullanılmak üzere 500 bin lira değerinde tıbbi ekipmanı Filistin Kızılay’ına teslim etti. Yaralanan Filistinlilerin sağlık hizmeti alabileceği noktalara gönderilmesi için ilk aşamada 2 küçük hasta nakil ambulansı siparişi de verildi. Bunun yanı sıra İsrail'in Gazze saldırılardan etkilenenler için 7 bin 500 gıda paketi ve 2 bin 500 barınma kiti de hazırlandı.