17 Eylül 2021

Yunanistan'ın ölüme ittiği 6 bin göçmeni Türkiye kurtardı

Yunan unsurlarca ölüme itilen sığınmacılara Türkiye’den yaşam eli

Düzensiz göçmenler yıllardır, iç savaş ve karışıklıklar yüzünden ülkelerinden ayrılmak ve daha iyi bir hayat için Avrupa'ya varma arzusuyla yollara düşmek zorunda kalıyor. Aralarında yaşlı, çocuk ve kadınların da bulunduğu düzensiz göçmenler, kapasitesinin çok üzerindeki sayıyla bindikleri lastik bot, can salları ve teknelerle açıldıkları Ege Denizi'nde zorlu deniz ve hava koşullarıyla mücadele ediyor. “Umut yolculuğu”na çıkan düzensiz göçmenler, aynı zamanda Yunan unsurlarının kötü muamelesine de maruz kalıyor. Yunanistan’ın adeta ölüme terk ettiği göçmenlere Türkiye yaşam eli uzatıyor. Denizlerde görevini aralıksız sürdüren Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, bir taraftan yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmak isteyenlere karşı mücadelesini sürdürürken diğer taraftan da çaresiz halde denizde bırakılmış düzensiz göçmenlerin imdadına koşuyor.

8 ay içinde 6 bin göçmen karaya çıkarıldı

Ege Denizi’nde kaçış yolu arayan göçmenler Yunanistan unsurlarınca yakalanarak, şiddete maruz kalıyor. Düzensiz göçmenlerin para, ziynet gibi değerli eşyalarının yanında yiyecek ve içeceklerine bile el konuluyor. Ardından da motorları sökülen teknelerle Türk kara sularına geri itiliyor. Bu göçmenlere umut eli uzatan Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları, sadece bu yılın 8 aylık ocak-ağustos döneminde geri itilen 5 bin 934 düzensiz göçmeni kurtardı.  

İzmir’de yaklaşık 3 bin göçmen kurtarıldı

Aydın, Balıkesir, Çanakkale, İzmir ve Muğla açıkları, geri itilen göçmenlerin karaya çıkarılarak kurtarıldığı iller arasında yer aldı. En fazla düzensiz göçmen ise İzmir açıklarında kurtarıldı. Ekipler, ocak-ağustos döneminde İzmir açıklarında Yunanistan unsurlarınca motorları sökülen, lastik botlar içinde veya can yelekleriyle denizde ölüme terk edilen, aralarında çocuk ve kadınların da olduğu 2 bin 746 düzensiz göçmenin imdadına yetişti.

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Çanakkale'de 1146, Balıkesir'de 729, Muğla'da 560, Aydın'da 738 geri itilen ya da denizde veya adalarda mahsur kalan düzensiz göçmeni kurtardı. Ayrıca Ege Denizi’nde Deniz Kuvvetleri Komutanlığının insansız hava aracıyla gerçekleştirilen keşif ve gözetleme çalışmaları esnasında, Yunan Sahil Güvenlik botlarının Türk kara sularına ittiği 15 düzensiz göçmen de, Sahil Güvenlik Komutanlığına ait botla karaya çıkarıldı. Kurtarılan düzensiz göçmenlere yiyecek, giyecek ve battaniye verildi. Tıbbi yardıma ihtiyacı olanlar da hastanelere götürüldü. Düzensiz göçmenler, daha sonra İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.