11 Mart 2021

Devlet bir kez daha Romanları sahipsiz bırakmadı

Romanlara 104 triportör hediye edildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Edirne’ye ziyarette bulundu. Edirne’de yaptığı gezinin ardından Keşan ilçesini ziyaret eden Kurum, burada kendisini bekleyen Roman vatandaşlarla bir araya geldi. Bakan, Keşan Belediyesi önünde düzenlenen program öncesi Romanların istek ve taleplerini dinledi. Pazar yerinde vatandaşlarla sohbet eden Kurum, Romanların hayatını kolaylaştırmak için başlanan “At Arabaları Triportöre Dönüşüyor” projesi kapsamında hazırlanan 104 adet triportörü Romanlara hediye ettiğini açıkladı. Bakan Kurum, şehirde Romanların taşımacılık ve ticaret faaliyetlerinde at arabası yerine triportör kullanacaklarını belirterek “Şehirde at arabası kullanılmayacak” dedi. Vatandaşları selamlayan Kurum, Keşan için önemli projeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum:

Bakan Kurum:

"Keşan’da Roman kardeşlerimizin at arabalarıyla hem ticaret yapmak hem taşımacılık yapmak üzere at arabalarımızı kullanıyorlardı. Roman kardeşlerimizin daha iyi hizmet verebilmesi için, buradaki hayvanlarımızın, atlarımızın artık daha uygun şartlar da hem hayvanlarımızı koruyacak hem çevremize doğamıza zarar vermeyecek şartlar da bu projemizi gerçekleştirelim istedi ve bu kapsam da 104 tane triportör Roman kardeşlerimize hediye edelim istedik ve bu çerçeve de inşallah bu projeyi gerçekleştirmiş olduk" dedi.

“40 tane daha hediye edeceğiz”

Kurum, proje kapsamında çalışmaların devam edeceğini ve 40 adet triportör daha temin edeceklerini belirtti. Bakan Kurum, açıklamalarının devamında:

 "Hem şehrimize hem doğamıza hem de hayvanlarımıza zarar vermeyecek şekilde bu sektörü yenileyeceğiz dediler. Bizde taleplerini başımızın üstünde görüyoruz, 40 tane kardeşimize daha yine aynı şekilde belediyemiz üzerinden destek oluyor ve araçlarını inşallah temin ediyoruz. Biz yine at arabalarından çıkan atlarımızı da yine çiftçilerimizin kullanabilmesi amacıyla orada çiftçilerimize bedelsiz olarak temin edeceğiz" ifadelerini kullandı.

1 milyon 600 bin TL bütçeli proje

Aralık 2020’den itibaren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan “At Arabaları Dönüşüyor” projesi kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından vatandaşlara %50 hibe desteği sağlandı. Bu destek kapsamında, at arabalarını teslim eden vatandaşlara temin edilen triportörlerin bedeli 1 milyon 600 bin TL olarak belirlendi.

Vatandaşı mağdur etmemek için

Keşan’da yaşayan Roman vatandaşlarının büyük bir kısmı geçimini at arabacılığından sağlıyor. “At Arabaları Dönüşüyor” projesinin başlamasında, hayvanların yük taşımak için kullanılmalarına son verilmesi, şehir içindeki çevre ve görüntü kirliliğinin giderilmesi gibi amaçlar etkili oldu. Hem insan hem hayvan sağlığı açısından sıkıntı yarattığı için at arabacılığının kaldırılması yönünde çalışmalara başlandı. Proje sayesinde, hayatını at arabacılığıyla idame ettiren Roman vatandaşlar mağdur olmadan geçimlerini sağlamaya devam edecek. 2020’de başlanan projeyle at arabalarını teslim eden vatandaşlara triportör temin edilmeye devam ediliyor.