10 Şubat 2021

Alman doktorlar: Türkiye aşılama programında Almanya’dan çok daha iyi durumda

Bu açıklama Almanya’daki doktorlardan geldi. Alman doktorlar Türkiye’nin hem aşılama programı hem de aşılama altyapısı bakımından Almanya’dan çok daha iyi durumda olduğunu belirttiler.

Almanya’da doktorlar, Sağlık Bakanlığı'nın kendilerine dürüst davranmadığını ve ayrıca kötü bir planlama yaptığını düşünüyor. Ayrıca Almanya’da hemen her gün gazetelerde aşılama politikasına getirilen eleştiriler yer almakta. Özellikle aşılamada öncelikli gurupların belirlenmesinde ciddi sıkıntıların olduğu dile getirilmekte. Aşıya erişim olanaklarından aşılama merkezlerinin yeterliliğine kadar birçok alanda Türkiye örnek gösterilmekte.

Türkiye'de aşı yapılan insan sayısı Almanya'dan fazla

COVID-19 kapsamında vatandaşların aşılanmasına Almanya'da 27 Aralık'ta, Türkiye'de ise 14 Ocak'ta başlandı. Türkiye’de aşılanma Almanya’dan daha geç başlamış olmasına rağmen Türkiye'de aşı yapılan insan sayısı Almanya'yı geçmiş durumda.

Öte yandan Türkiye'de COVID-19 aşısı, muayenehaneler ve hastanelerde yapılıyor. Daha da önemlisi kişinin nerede aşı olacağı kişilerin kendi seçimine bırakılıyor. Fakat Almanya'da durum çok kritik. COVID-19 aşısı ya yaşlılar yurdunda veya aşı merkezlerinde uygulanmakta.

Türkiye'de aşı randevusu sadece 2 dakika!

Bir diğer husus aşı randevu sistemi. Türkiye'de internetten aşı için randevu sadece 2 dakika sürüyor. Fakat Almanya’da aşı için randevu almak tam bir çile. İnternetten doğrudan randevu almak neredeyse imkânsız olduğu için vatandaşlar telefonla randevu almaya çalışıyor. Bu nedenle saatlerce telefonda beklemek zorunda kalıyor.

En önemli olan konu ise; Türkiye aşılamaya, çok doğru bir kararla önce sağlık personeliyle başladı ve tüm sağlık çalışanlarını aşıladı. Almanya'da en çok COVID-19 hastasıyla haşır neşir olan doktorlar hâlâ aşı sırasının kendilerine gelmesini bekliyor.

Doktorlar aşılamanın çok yavaş ilerlediğini, muhtemelen yazdan önce kendilerine sıranın gelmesi mümkün görünmediğini belirtiyor. Alman Sağlık Bakanı başta olmak üzere, bu konudaki tüm yetkililer sorunun içinden çıkabilmek için bir çözüm üretebilmiş değiller. Ülkedeki doktorlar eleştirilerini çeşitli kuruluşlar ve tabip odaları vasıtasıyla resmi olarak defalarca bildirmesine rağmen taleplerini cevaplayan kimse yok.

Birkaç kere aşılama sırası değiştirildiği halde, sağlık personeli (yoğun bakım ve yaşlı yurtlarında görev yapanlar dışında) yine öne çekilmedi. Ve doktorlar her gün, hafta arası ve hafta sonu dahil olmak üzere büyük bir yoğunlukla çalışmaya devam ediyor.