08 Ocak 2021

Bakanlık tarafından 14 ilaç daha ödeme listesine alındı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geri ödeme listesine 14 ilacın daha eklediğini duyurdu.

30 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından yeni SUT yönetmeliği, Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesinde yayınlandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) yapılan düzenleme ile geri ödeme listesine 4'ü kanser tedavisinde kullanılan 14 ilaç daha dahil ettiklerini, Bu ilaçların 9'unun yerli üretildiğini belirtti.

Geri ödeme listesinde 8 bin 920 ilacın bulunduğunu, 375'i yurt dışından temin edildiğini, 8 bin 545'inin de Türkiye'de ruhsatlı olduğunu belirtti.

Bakan Selçuk, geri ödeme listesine yeni eklenen ilaçlardan 4'ü kanser ilaçları, 2'si yurt dışından ürotelyal kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar ve 2'si akciğer kanserinin son aşamasında kullanılan yenilikçi hedefe yönelik tedavi edici ilaçlar olduğunu aktardı.

Bakan Selçuk, eklenen 14 yeni ilacın sadece 8'inin eşdeğeri olduğunu belirterek, bu ilaçların geri ödeme listesine eklenmesi ile kullandıkları tedaviler için yeni alternatifler ve erişilebilirliklerin ortaya çıktığını söyledi.