17 Temmuz 2021

Bir şehir hastanesi daha: Erzurum Şehir Hastanesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Erzurum Şehir Hastanesini açtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzurum’da toplu açılış merasimine katıldı. Bedeli 979 milyon olan Erzurum Şehir Hastanesinin açılışını yapan Erdoğan, ayrıca İl Emniyet Müdürlüğü hizmet binası, canlı hayvan pazarı ile yapımı tamamlanan diğer projelerin açılışını yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Erzurum Şehir Hastanesiyle ilgili, "Erzurum'a 1574 yataklı dev bir şehir hastanesi kazandırdık. Hayırlı olsun. Şehir Hastanemiz diğerlerinden farklı olarak tamamen Sağlık Bakanlığı'mız tarafından yapılıp işletilmektedir. Güncel fiyatlarla yatırım bedeli 979 milyonu bulan Erzurum Şehir Hastanemizin hayırlı olmasını diliyorum." dedi. Erzurumlu Dadaşları değerli kardeşlerim diyerek selamlayan Erdoğan, “Erzurum'u özlemişiz. Erzurum, bu coğrafyanın Şimal yıldızıdır. Erzurum dimdik ayaktaysa Türkiye huzur ve güven içinde demektir. Bunun için Erzurum'u sürekli güçlü kılmak, kalkındırmak, geliştirmek mecburiyetindeyiz.” dedi.

Erzurum’a 19 yılda 30 milyar liralık yatırım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 19 yılda Erzurum için yapılan yatırımları şu ifadelerle anlattı:

“Bizim arkamızda 19 yıllık eser ve hizmet müktesebatımız var. 19 yılda Erzurum'a eski rakamla 30 katrilyon, yeni rakamla 30 milyar lira hizmette bulunduk. Eğitimde 3824 adet yeni derslik kazandırdık. Erzurum Teknik Üniversitesi'ni kazandırdık. Sosyal yardımlarda Erzurum'daki ihtiyaç sahibi vatandaşlara 5 milyar lira kaynak aktardık.”

1050 kişilik yurt binası ile toplam 444 derslikli yeni 32 okul, bunun yanında deprem güçlendirmesi yapılan 47 okul da bugün resmi olarak hizmete açıldı. TOKİ’nin yaptığı meydanın, kentsel dönüşüm kapsamındaki 579 konut, ilkokul, cami ve altyapı düzenlemelerinin açılışları da yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hayvancılık faaliyetlerine destek olmak için inşa edilen canlı hayvan borsasının ve Tarım ve Orman Bakanlığının desteğiyle 344 ahır ve ağılın da hizmete alındığını duyurdu.

Ulaşımdan çevreye, tarımdan eğitime hizmette sınır yok

Erdoğan, 10 millet bahçesi projesinin ve yapımı bu yıl tamamlanacak Pirinkayalar Tüneli'nin müjdesini verdi. Palandöken Lojistik Merkezi hizmete açıldı, Erzincan-Erzurum-Kars hızlı tren projemiz ve kent için tramvay hattı ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Erzurum'a 6 baraj, 14 gölet inşa edildi, 11 baraj ve 6 gölet daha inşa ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, çiftçilere yapılan hizmetleri anlatırken konuşmasına şu sözleri de ekledi:

“Çiftçilerime yıllık 250 milyon lira gelir artışı sağladık. 380 bin dekar araziyi daha sulamaya açacağız. Erzurumlu çiftçilerime toplam 2 milyar lira tarımsal destek verdik. Görüldüğü gibi sadece özetin özeti olarak saymaya çalıştığım hizmetleri anlatmakla bitiremiyoruz. Ziya Paşa'nın dediği gibi ‘Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz/ Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde.’”