19 Mart 2021

Devlet Yusufeli'nin yaralarını sarıyor

Yusufeli yangınının bilançosu

Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Dereiçi Köyü’nde çıkan yangının sonuçları ağır oldu. 17 Mart’ta bir evde çıkan yangının çevredeki evlere sıçramasıyla başlayan yangın, itfaiye ekipleri tarafından 17:30 itibariyle kontrol altına alınsa da köye verdiği hasarın büyük olduğu kaydedildi. 60’a yakın evin yandığını belirten köy muhtarı Sabri Duman, “Köyümüzde büyük bir felaket yaşanıyor.” dedi. Yangını söndürmek için havadan helikopter ile müdahale edildi. İtfaiye ekiplerinin 8 saat süren çalışmasının ardından söndürülen yangında can kaybı yaşanmadı. Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD), 1 milyon TL acil yardım ödeneği göndererek durumu koordine etmek için gerekli müdahaleleri yaptı. İnceleme yapmak üzere İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Artvin’in Yusufeli ilçesi Dereiçi Köyü’ne gitti.

193 hasarlı yapı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, Dereiçi köyündeki incelemelerin ardından yaptığı açıklamaya göre 52’si konut olmak üzere 193 yapı hasar aldı. Konutlarla birlikte köydeki birçok yapıda hasar tespit edildi. 30’a yakın büyükbaş hayvan ise telef oldu. Bakan Kurum: "İlk hasar tespit çalışmalarına göre 52'si konut, diğerleri de ahır, samanlık, dükkan ve okula ait bir eklenti olmak üzere 193 bağımsız bölümde hasar tespit ettik.” dedi.

2 buçuk milyon liralık destek

Bakan Murat Kurum, Artvin’in Yusufeli ilçesi Dereli köyünde yaşayan ve yangında evleri zarar gören vatandaşların yaralarını sarmak için yapılacakları anlattı. Kurum, bölgeye 2 buçuk milyon liralık destek ödemesi yapılacağını belirtti. Aile ve Çalışma Bakanlığı da Dereli köyündeki afetzedeler için çalışmalara başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan 1 milyon, Aile ve Çalışma Bakanlığı'ndan da 1,5 milyon lira olmak üzere bölgeye yeni destek ödemeleri yapılacak.

yanan evlerin yerine konut inşa ediliyor

Dereiçi köyünde yanan evlerin yerine konut inşa edilmesi için çalışmalara başlandı. Bu konutların en geç 6 ay içinde vatandaşlara teslim edilmesi kararlaştırıldı. Bakan Kurum:  “Bugün itibarıyla da zemin etüd çalışmaları başladı 6 ay içinde yeni konutlar vatandaşlara teslim edilecek." açıklamasında bulundu.

Süleyman Soylu köy meydanında konuştu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile beraber yanan evlerin olduğu bölgeyi inceledi.  Artvin Valisi Yılmaz Doruk'tan duruma ilişkin bilgi alan Soylu, vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti. Daha sonra köy meydanında afetzedelere hitap eden İçişleri Bakanı:

"Öncelikle evleri ve ahırları yanan vatandaşlarımızın her birine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Dün akşam Sayın Cumhurbaşkanımız, buradaki vatandaşlarımızın yanında olmamızı, hem onların dertlerini dinlememizi hem de sahayı yakından görmemizi istedi ve yaraların sarılması hususunda talimat verdi. Biz de sabah çıktık ve buraya Erzurum üzerinden intikal ettik."  dedi.

mağduriyeti gidermek bizim görevimizdir

Açıklamalarının devamında Soylu:

"Burada bir afetle, yangınla karşı karşıya kalındı. Buradaki karşı karşıya kalınan mağduriyeti gidermek bizim görevimizdir. Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği talimat da bu yöndedir. Her afetin kendine ait bir hasar biçimi, acısı vardır. Deprem başka bir şey, sel başka bir şey, yangında da bambaşka bir korku oluşur. Allah bir daha böyle bir afetle karşı karşıya bırakmasın. Bunun için de burada bir takım adımlar atılacak. Bir değerlendirme yaptık. Bunlar bizim için ön değerlendirmedir, daha çalışılacak. Hem hasarların karşılanmasında hem de adım atılmasında hızlı ve çabuk davranacağız ve sizi mağdur etmeyeceğiz. Buraya hemen AFAD'dan acil yardım ödeneğinden 1 milyon lira gönderildi. Şimdi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Zehra Hanım'la görüştük, o da 1,5 milyon lira gönderiyor. Burada 15 bin lira evi yananlar için ilk etapta bir para bugün hesaplara yatacak. Ayrıca yine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızdan gönderilen 1,5 milyon lira, ailelerin hesaplarına aynı şekilde yatacak. Yine eğer ihtiyaç varsa kaynakları buraya aktarmamız konusundaki talimat Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından verilecek." şeklinde konuştu.