21 Mart 2021

Dünya sağlıkta Türkiye'yi tercih ediyor

Tedavi olmak için Türkiye'ye akın ediyorlar

Türkiye, dünyada sağlık alanında en gelişmiş 10 ülkenin içerisinde yer alıyor. Sağlık turizminde son yıllarda ciddi yatırımlar gerçekleştiren Türkiye, son beş yılda ortalama yüzde 25 seviyesinde büyüme performansı gösterdi. Sağlık sektöründe atılan başarılı adımlar vatandaşları memnun ederken, yurtdışındaki turistlerin de dikkatini çekiyor. Her yıl binlerce turist, sağlık sektöründe sunduğu imkanların bolluğundan faydalanmak için Türkiye’yi ziyaret ediyor. Özellikle tüm dünyanın kayıp yıl olarak değerlendirdiği 2020 yılında, birçok hasta salgından dolayı ülkelerinde sağlık sistemlerinin aksaması yüzünden tedavi göremedi. Ülkelerinde tedavi olamayan hastaların tercihi ise Türkiye oldu. Türkiye’ye çeşitli hastalıklardan dolayı tedavi olmak için gelen hastaların yanı sıra estetik operasyon talebiyle gelenlerin sayısı da bir hayli fazla. Yurtdışında yaşayanların en çok rağbet gösterdiği alanlar, saç ekimi, tüp bebek ve diş estetiği oldu. Özellikle diş tedavisi, Türkiye’nin sağlık turizminde dünyada oldukça iddialı olduğu alanlardan biri.

 

100.000 hasta Türkiye'ye akın etti

Geçtiğimiz yılın kaydedilen verilerine göre diş tedavisi olmak için Türkiye’yi ziyaret eden turistlerin sayısı 100.000. Türkiye’yi çeşitli operasyonlar için tercih eden hastaların en fazla Avrupa bölgesinden geldiği kaydedildi. Bu durumun sebepleri arasında, Avrupa’daki sağlık sisteminde yaşanan sıkıntılar gösterildi. Türk Diş Hekimi Şeyma Ataç, Avrupa’nın Türkiye’yi tercih etmesi ile alakalı yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Çünkü Avrupa'da sağlık sistemiyle ilgili, dişle ilgili hem süre kaygıları var hem maddi olarak bizim ülkemizi daha uygun buluyorlar ve sağlığımızın gelişmesinden dolayı bizi tercih ediyorlar."

Türkiye sağlıkta ilk 10 ülke arasında

Türkiye’nin diş hekimliği alanında ileri teknolojilere sahip olması, diş hekimlerinin iyi eğitimli olması ve tedavilerdeki fiyat avantajları gibi faktörler Türkiye’deki diş hekimliğinin dünyada öne çıkmasına neden oldu. Türkiye, sağlık turizmi açısından dünya genelinde ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Türkiye’nin turizm ülkesi olması da sağlık hizmetlerinden faydalanmak isteyen turistleri çeken faktörlerden biri. Hastalar tedavi olmakla kalmayıp, Türkiye’nin turistik yerlerini gezerek turizmi canlandırıyor. Hastaların tedavi tercihlerine bakıldığında ise estetik diş dolgusu, beyazlatma, ortodonti, implant, estetik lamina, diş protezleri ve gülüş estetiği olduğu görüldü. Diş tedavisi için Türkiye’yi tercih edenlerin memnuniyet oranının ise yüzde 90’lara ulaştığı kaydedildi.