06 Ocak 2021

Elazığlı depremzedeler yeni yıla yeni evlerinde girdi

TOKİ tarafından yapımı tamamlanan konutlar hak sahiplerine teslim edilmeye başlandı

Elazığ’da meydana gelen yıkıcı depremin yıldönümü yaklaşırken, yaşam normale döndüğü şehirde bölge halkı rahat bir nefes alıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 24 Ocak 2020'deki 6.8 büyüklüğündeki depremde evini kaybedenler için TOKİ aracılığıyla 20.118 konut inşaasına başlamıştı.

İşte o konutların yaklaşık 8.000’inin yapımı tamamlandı ve hak sahiplerine teslim edilmeye başlandı. Yeni konutlarına yeni yılla birlikte yerleşmeye başlayan depremzedeler, sıcak yuvalarında yeni bir yıla başlamanın mutluluğunu yaşadı

Elazığ, tıpkı Türkiye'nin deprem kuşağında yer alan tüm illeri gibi, deprem riski bulunan bir bölgede yer alıyor. Çevre illerde de hissedilen depremde kent, 2020 yılının 24 Ocak pazar günü 5,3 büyüklüğünde depremle sarsılmıştı.

Depremde ayrıca, komşu Malatya ilinde 315 bina yıkılmış ve 2.424 bina ağır hasar görmüştü. Malatya ilini de vuran felakette 41 kişi hayatını kaybederken, 1.607 kişi de yaralanmıştı.

Geçtiğimiz yıl Ocak ayında meydana gelen felaketin ardından 58 binanın çökmüş ve 428 binanın ağır hasar görmesiyle binlerce kişi evinden olmuştu.