21 Ocak 2021

FRA (FAO): Türkiye ağaçlandırmada Avrupa'da 1., dünyada 4. sırada

FRA (FAO): Türkiye ağaçlandırmada Avrupa'da 1., dünyada 4. sırada

FAO'nun (Gıda ve Tarım Örgütü) Birleşmiş Milletler'e bağlı bir birimi olan FRA, her 5 yılda bir ülkelerin orman varlıklarını duyuran bir rapor yayınlamakta. 2020 yılında hazırlanan rapora göre 2015’te 46. sırada yer alan Türkiye, ormanlık alanların varlığının artması nedeniyle 27. sıraya yükselmiştir.

Ormancılık faaliyetleri ile Türkiye'de orman varlıklarının artırılmasına yönelik çalışmalar artarak devam etmektedir. Bu başarı, FAO (Gıda ve Tarım Örgütü) tarafından 5 yılda bir hazırlanan Küresel Orman Kaynakları Değerlendirme (FRA) raporunda da dile getirildi. Rapora göre Türkiye 2015 yılında orman varlığını artıran ülkeler sıralamasında dünyada 46. sırada yer alırken, 2020 raporunda 27. sırada yer aldı.

Erdoğan: "Geleceğe Nefes" projemiz "Dünyaya Nefes" projesine dönüştü

2019 yılında, 11 Kasım Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ulusal Ağaçlandırma Günü ilan edilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayıyla Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde ve Genel Müdürlük koordinatörlüğünde başlatılan “Geleceğe Nefes” Projesi'ne verilen destek giderek arttı. 2020 yılında 28 ülkenin katılımıyla etkinlikler düzenlendi. Vatandaşların katılımıyla yeni orman alanları oluşturuldu. Bazıları emekli maaşlarıyla ormanlar yarattı, bazıları kendilerini doğaya adadılar ve ormanların gönüllü koruyucusu oldular. "Geleceğe Nefes", "dünyaya nefes" projesine dönüştü

Türkiye ormanlık alanı en çok artıran ülkeler sıralamasında Avrupa'da 1. sırada

Türkiye aynı zamanda ormanlık alanları en çok artıran ülkeler sıralamasında Avrupa'da 1. dünyada 6. sırada yer almaktadır. Rapora göre Türkiye, orman varlığını son 18 yılda 2,1 milyon hektar artırdı. Bakanlık yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 2023 hedefinin ülke yüzölçümünün% 30'u, yani 29,4 milyon hektara tekabül eden araziyi ağaçlandırmayı planladığını belirtti.