02 Ağustos 2021

Geri ödeme listesine 36 ilaç daha alındı

Bakanlık 36 ilacı daha geri ödeme listesine aldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Sosyal Güvenlik Kurumu Resmi sitesinde yaptığı açıklamada Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) düzenlemesi olmaksızın listeye ilave kararı verilen 12 adedi ithal, 24 adedi imal olan toplam 36 ilacın yayımlandığını bildirdi. Geri ödeme listesine alınan 36 ilacın 3 tanesinin de kanser ilacı olduğu duyuruldu. Geri ödeme listesinde yurtdışından temin edilen 380, ülkemizde ruhsatlı 8 bin 265 ilaç yer alıyor iken yeni düzenleme ile ruhsatlı ilaç sayısının toplamda 8 bin 301’e ulaştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Sosyal Güvenlik Kurumumuzda bu eklemeyle birlikte bedeli ödenen ilaç sayısı 8 bin 681’e ulaştı” ifadelerini kaydetti.

Bakan Bilgin, vatandaşların ilaçları Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşmeli eczanelerden tedarik edebileceklerini belirten Bakan Bilgin, “İlaçların hastalarımıza şifa olmasını temenni eder, vatandaşlarımıza sağlıklı bir ömür dilerim” dedi.

Geri ödeme listesine ilave edilen 36 adet ilacın mevcut durumda yalnızca 18’inin muadili bulunmakta olup, bu ilaçların geri ödeme listesine eklenmesiyle birlikte kullanıldıkları tedaviler için yeni seçenekler ve erişim kolaylıkları oluştu.