18 Aralık 2020

Sosyal Güvenlik Kurumu: SMA hastaları için ilaçlar ücretsiz

Sosyal Güvenlik Kurumu SMA hastaları için ilaçların, tedavi ve tetkikin ücretsiz olarak yapıldığını açıkladı.

Türkiye, sosyal güvenlik sisteminde yaptığı olağanüstü devrimlerle, tüm dünyada ve yurt dışında en beğenilen ülke konumuna gelmeye devam ediyor. Her geçen gün genişleyen ve daha fazla vatandaşın kapsama alındığı sosyal güvenlik sistemi dünyada bir çok gelişmiş ülkenin bile es geçtiği alanlarda başarılı uygulamalar ve destekler geliştirmeye devam ediyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), SMA hastalığı ilaçlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, SMA hastalığının tedavisinde tüm dünyada yaygın olarak kullanılan ilaçların, sadece Bakanlık tarafından yurt dışından getirilebilecek ilaçlar listesinde yer aldığını, herhangi bir aracı olmaksızın hastalara ücretsiz olarak teslim edildiğini belirtti.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), SMA hastalığı ilaçlarıyla ilgili yazılı açıklamanın tam metni şu şekilde:

İlaçlar, Sosyal Güvenlik Kurumunca yurt dışından özel izinle  getiriliyor

“Tüm dünyada SMA hastalığının tedavisinde yaygın olarak  kullanılan ilaç, Sağlık Bakanlığının yurt dışından getirilebilecek ilaçlar  listesinde yer almakta olup, Sosyal Güvenlik Kurumunca yurt dışından özel izinle getirilerek, aracısız ve ücretsiz olarak hastalarımıza ulaştırılmaktadır.  İlaçların yanı sıra bu kapsamdaki her türlü tetkik ve tedaviye erişim de ücretsiz  olarak sağlanmaktadır.”

"İlaçlara, Muayene ve Tedaviye Erişim Ücretsiz Sağlanıyor"

Yapılan açıklamanın devamında, söz konusu ilaçların yanı sıra bu kapsamdaki her türlü tetkik ve tedaviye erişimin de ücretsiz olarak sağlandığı belirtildi.

Yapılan açıklamada “Şu ana kadar bu kapsamda ödenen tutar 2 milyar lirayı aşmıştır. Tüm  hastalıklar için yeni çıkan ilaç, tetkik ve tedavi yöntemlerinin etkinliği ve  yerindeliği, ilgili komisyonlarca takip edilmeye ve gözlemlenmeye devam  edilmektedir. Devletimiz daima tüm vatandaşlarımızın yanındadır.” İfadelerine de yer verildi.