20 Ekim 2020

Türkiye, kansere karşı medikal sanayi tesis ediyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Gaziantep'te kanser hastalarına şifa olacak bir tesis açılacağını müjdeledi.

 

Yapılacak Proton Hızlandırma ve Radyofarmasötik Tesisi ile üretilecek moleküllerle hem ithalatın önüne geçilecek hem de yenilikçi bilimsel çalışmaları desteklenecek.

Proton Hızlandırma ve Radyofarmasötik Tesisi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğünün en büyük bütçeli projesi olacak. Tesiste kullanılacak TR 19 model proton hızlandırıcı montajının ardından 2021'de radyoaktif ilaç üretimine geçilecek. Tesiste Ar-Ge faaliyetleri de yürütülecek.

Kanser tedavisinde kullanılacak ilaçların üretileceği tesiste, özellikle kanserli hastalarda hastalığın teşhisi, hangi evrede olduğu, metastazları gibi yapılacak kritik değerlendirmelerde güvenilir sonuçlar alacak radyoaktif malzemeler üretilecek. Proton hızlandırıcı üreticisi olan Kanadalı bir firma, TR 19 model cihaz üretimine başlarken tesis, 2021'de hizmete girecek.

Tesiste üretilen ilaçlar iç piyasaya arz edilirken özellikle Orta Doğu ülkelerine ihraç edilebilecek.

Kurulacak tesisin, jeopolitik olarak önemli bir noktada bulunan Gaziantep'e, sağlık endüstrisi ve sağlık turizmi alanlarında artı değer katması amaçlanıyor.