28 Ocak 2021

Türkiye klinik aşamadaki aşılarla dünya çapında 3. ülke

Üç yeni aşı adayı klinik çalışmalarına başlamak üzere.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Türkiye Bilimler Akademisi için düzenlenen ödül törenine konuşan Recep Tayyip Erdoğan, “hocalarımızın çalışmaları kendi kategorisinde dünyada klinik aşamada üçüncü aşı adayı olma potansiyeline sahip ”dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin dünyada kilit rol üstlenmek için aşı geliştirme çabalarına yatırım yapmaya devam edeceğini söyledi

Cumhurbaşkanı, Perşembe günü yaptığı açıklamada, dünyadaki geliştirilen diğer iki aşı gibi Türkiye'de geliştirilen aşıların artık klinik çalışma aşamasına geldiğini söyledi.

436 araştırmacı aşı ve ilaç geliştirme konusunda 17 proje yürütüyor

Erdoğan, Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Türkiye'nin ABD ve Çin'in ardından dünyanın en büyük üçüncü COVID-19 aşı projesine sahip olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı “TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu ile bilim kampanyası başlattık. Bu platformda 436 araştırmacı aşı ve ilaç geliştirme konusunda 17 proje yürütüyor ”dedi.

Türkiye’nin bu alandaki yatırımlarının salgın dönemiyle sınırlı olmadığını kaydeden Erdoğan, Türkiye'nin kendi aşılarını geliştirip üreterek uluslararası arenada kilit bir oyuncu olmak istediğini söyledi.

Aşı geliştirme aşamaları hangi süreçlerden oluşuyor?

Aşı geliştirme çalışmaları, klinik öncesi aşamadan Faz 1, Faz 2 ve Faz 3'e kadar dört aşamada yürütülmektedir.

Klinik öncesi çalışmalarda, aday aşılar, güvenilirlik ve etkinliklerini belirlemek için hayvanlar üzerinde test edilir.

Bu aşamada adaylar yan etkiler ve yeterli antikor üretip üretmedikleri açısından test edilir.

Aşı daha sonra Aşama 1, Aşama 2 ve Aşama 3'te insanlar üzerinde test edilir.