18 Ekim 2021

Türkiye'de 65 yaş üstüne özel acil servis

65 yaş üstündekiler için acil servisler kurulacak

Acil Tıp Uzmanları Derneğince hazırlanan ve Avrupa Birliği (AB) tarafından kabul edilen proje çerçevesinde, Türkiye'de 65 yaş üstündeki vatandaşlar için acil servisler oluşturulacak. Yaşlıların acil servislerdeki tedavileri için Safe and Friendly Emergency Medicine for Elderly (SAFE-ME) (Güvenli ve Yaşlı Dostu Acil Servis) Projesi hazırlandı. Antalya İl Sağlık Müdürlüğü ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi koordinesinde olan proje, Avrupa Birliği tarafından kabul görerek destek aldı. Sadece 65 yaş üstündekilere yönelik acil servislerin kurulmasını öneren projenin, ilk defa Türkiye'de uygulanması ve model oluşturması amaçlanıyor. ATUDER Başkanı ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Başar Cander, acil tıp alanında 30 yıldır önemli çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Türkiye'nin acil tıpta öncü ülkelerden birisi olduğunu, birçok ülkeye liderlik yaptığını aktaran Cander, acil tıbbın doğumdan ölüme kadar herkesin hayatında önemli olduğunu söyledi. Bunun için acil tıbbın bilimsel gelişiminin önemini vurgulayan Cander, 65 yaş üstündeki vatandaşlar için hazırladıkları projelerinin, AB tarafından kabul alarak, 250 proje içinde 39’uncu seçildiğini belirtti.

Proje Avrupa'da çok ilgi gördü

Proje ile 65 yaş üstündeki bireylere yönelik model bir geriatrik (yaşlı hasta bilimi) acil servis geliştirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Cander, hastane öncesi 112 acil sağlık hizmetinden başlamak üzere, geriatrik yaş grubu hastaların acil serviste bakım süreçlerini ve standartlarını geliştirmeyi hedeflediklerini anlattı. Projenin yaşlılar için başka bir acil servis sistemini hedeflediğinden bahseden Cander, şu ifadeleri kaydetti:

"Yaşlı nüfus giderek artıyor. Onların çalışmaları farklı. Proje ekibinde, Romanya ve İspanya da var. Ekibimiz bu hafta içinde İspanya'ya gidecek. İspanya'da ilk eğitimler yapılacak. Sonra Türkiye'de pilot bölge uygulamasıyla yaşlılar için yeni bir acil servis dizaynı yapıyoruz. Bu projemiz Avrupa'da çok ilgi gördü. Avrupa Birliği projeleri içinde destek aldı. Dünyada böyle bir uygulama yok. Türkiye'de başlangıç uygulamasını yapıyoruz. Pilot bölgeler seçilecek, acil servislerde entegrasyonu belirlenecek. Sadece yaşlılara odaklanılmış bir acil servis olacak."

Cander, acillerin, sağlık sisteminin adeta yönetim merkezi olduğunu sözlerine ekledi.