17 Aralık 2021

Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı: Alo 191

ALO 191 uyuşturucuyla mücadelede bağımlıların ve yakınlarının hizmetinde

Uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak isteyen ya da bağımlı yakını olan kişilere destek olan Alo 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı, 8 Temmuz 2015 yılında hizmet vermeye başladı. Bağımlılara ve yakınlarına nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini bildiren hat, açıldığından bugüne 350 binden fazla çağrıya yanıt verdi. Sadece 2021’de yaklaşık 64 bin kişi ALO 191’i aradı. Türkiye’nin dört bir yanına hizmet veren ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Destek Hattı 7 gün 24 saat aranabiliyor. Danışma hattını arayanların yüzde 40’ı bağımlılıkla mücadele eden bireyler. Bir o kadarı da uyuşturucudan kurtulmak isteyen aile üyeleri için çözüm arayanlar. Hattı arayanların yüzde 60’ı ise erkeklerden oluşuyor.

Arayanların gizliliğine önem veriliyor

Özel eğitimli personeller, ALO 191’i arayan kişinin ihtiyaçlarına göre yönlendirmeler yapıyor. Hat, ihtiyaca dönük olarak ilgili birimler arasında köprü görevi görüyor. ALO 191’i arayarak yardım isteyenlerin kimlik bilgilerinin gizli kalmasına büyük önem veriliyor. Kişilerin isim ya da TC kimlik numarası gibi bilgileri, sadece hastane randevusu almak istemeleri durumunda alınıyor. Bu bilgiler de üçüncü kişi ya da kurumlarla kesinlikle paylaşılmıyor.

ALO 191’i arayanlar geniş bir yelpazeye yayılıyor. Uyuşturucudan kurtulmak isteyenlerin haricinde alkol ve madde bağımlılığı hakkında bilgi almak için de hat aranıyor. Çocuğu, arkadaşı, komşusu, öğrencisi ya da herhangi bir yakını için destek arayanlar ALO 191’i aramayı tercih ediyor ve bu şekilde birçok kişi etrafındaki uyuşturucu bağımlılarına nasıl destek olabileceğini öğreniyor.

Uyuşturucu kullanmayı bırakan ancak hala istek duyanlar ve bununla başa çıkmakta zorlananlar da bu hattan destek alabiliyor. Böylece bu kişiler eski kötü günlerine dönmekten kurtuluyor. ALO 191 Danışma Hattı’nı arayanların yüzde 56 gibi önemli bir kısmı tedavi talep ediyor. Uyuşturucu madde kullandığını bildiren kişilere önce “bağımlılık risk değerlendirmesi” yapılıyor. Sonrasında risk düzeyine göre uygun tedavi merkezlerine yönlendiriliyorlar. Tedavisi başlayan kişiler bu süreçte de yalnız bırakılmıyor. Motive olmaları için görüşmeler yapılıyor. Belli aralıklarla tedavi gören kişi aranarak süreç takip ediliyor.

 

Hem bağımlılara hem de ailelerine destek oluyorlar

Tedavi olmak isteyenlere Türkiye’nin her ilinde yüz yüze danışmanlık ve tedavi hizmeti veriliyor. Bağımlılık alanında özelleşmiş tedavi merkezlerinin yanında psikiyatri klinikleri aracılığıyla da tedavi sürdürülüyor. Yataklı tedavi programları gibi ayakta tedavi programları da yaygın şekilde uygulanıyor. Bu süreç bireysel terapiler, grup psikoterapileri, psikoeğitim ve uğraşı aktiviteleriyle destekleniyor. Yalnızca hastalara değil, ailelere de bağımlılık ve tedavi süreci hakkında bilgi veriliyor, gerekli psikososyal destek sağlanıyor. Tedavi olmak isteyenler, bağımlılık alanında özelleşmiş merkezlerin yanı sıra Aile Sağlığı Merkezleri, Sağlıklı Hayat Merkezleri gibi birinci basamak sağlık kurumlarına başvurabiliyor. Bağımlılık Danışma Merkezleri ve Yeşilay Danışmanlık Merkezleri gibi birimler de tercih edilebiliyor. ALO 191, tüm bu merkezler ile entegre halde çalışıyor.