09 Nisan 2021

Yerli yürüyüş rehabilitasyon robotu

Felçli hastalara yerli yürüyüş rehabilitasyon robotu

Türkiye yerli teknolojik atılımlarına sağlık alanında bir proje daha ekledi. Yeni yürüyüş rehabilitasyon robotu yerli imkanlarla ODTÜ Teknopark’ta geliştirilerek felçli hastalar için yeni bir umut oldu. Geliştirilen robotik sistem önce Avrupa’ya ihraç edildi, Türkiye ve Avrupa ülkelerinde ilgi gören sistemin yakın zamanda Amerika’ya da ihraç edilmesi planlanıyor. Devlet destekli geliştirilen projenin firma yetkilisi Murat Topçu, "Öncelikle ülkemizde ithal ikamesi oldu. Yabancı robotların çok daha fahiş ve pahalı fiyatta satılan robotların yerine bizim cihazlarımız kullanılmaya başlandı" dedi.

Fizik tedavi merkezlerinde kullanımına başlandı

Geliştirilen yerli yürüyüş rehabilitasyon robotu, fizik tedavi merkezlerinde kullanılmaya başlandı. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Gülseren Kayalar, "Bizim için rehabilitasyonda en önemli şey hastanın motor becerilerinin en erken düzeyde açığa çıkarılması. Robotik rehabilitasyon desteğiyle rehabilitasyon süreleri kısaldığı gibi hastanın yaşam kalitesi fonksiyonel iyileşme hızında belirgin bir farklılık oldu" dedi.

Robotik sistem, geçirdiği kaza sonucu yürüme yetisini kaybeden Doğukan Özden’in de umudu oldu. Doğukan Türk mühendislerin geliştirdiği robot rehabilitasyonu sayesinde her gün eski sağlığına kavuşmak için birkaç adım daha atıyor.

Devlet desteğiyle geliştirilen bu gibi AR-GE çalışmalarının başarılarıyla yeni yerli teknoloji atılımları yapmak isteyen girişimcilere de büyük motivasyon sağlanıyor.