10 Ocak 2022

Yerli ve milli seyyar sahra hastanesi

TSK 30 dakikada kurulabilen seyyar sahra hastanesi üretti

Türk Silahlı Kuvvetleri, NATO Kalite Standartları'na uygun, 30 dakikada kurulabilen seyyar sahra hastanesi üretti. TSK’nın yurt içinde ve sınır ötesi operasyonlarında yerli üretim seyyar sahra hastanesi 13 konteynerden oluşuyor. Aynı anda iki ameliyatın gerçekleştirilebileceği seyyar hastane, hasta ve yaralılara anında müdahale etme imkânı sağlayacak. Milli seyyar sahra hastanesi Niğde'de 7'nci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü'nde; kara, hava ve deniz taşımacılığına uygun olarak üretildi. Birbirinden ayrı ve eş zamanlı çalışabilen hidrolik ayakları bulunan seyyar hastane, her türlü arazi şartlarında dengeli kurulum imkânına sahip. Hastane ameliyathane, yoğun bakım, acil triyaj, radyoloji, laboratuvar, eczane, diş ünitesi, çamaşır ve sterilizasyon, su arıtma ve su deposu, banyo, tuvalet, müşahede ve jeneratör kısımlarından oluşuyor.

Her parçası yerli ve milli üretim

Malzeme Yönetim Merkezi Amiri İkmal Yüzbaşı Dursun Özay, seyyar sahra hastanesinin üçte bir oranında maliyet avantajı sağlanarak imal edildiğini söyledi:

"Seyyar sahra hastanesi, AQAP 2120 NATO Kalite Standartları'na göre üretilmiştir. Tamamı yerli ve milli üretim olup yurt içi ve dışı piyasalar araştırılarak üçte bir oranında maliyet avantajı sağlanarak imal edilmiş ve TSK envanterine kazandırılmıştır. Harekât alanında ve doğal afet gibi ihtiyaç duyulan her durumda hızlı bir şekilde görev alabilecek imkân ve kabiliyete sahiptir."

Ameliyathane, yoğun bakım ve acil triyaj konteynerlerinin hidrolik sistem yardımıyla her iki yana 165 santimetre genişleyebildiğinin altını çizen Teknik Müdür Mühendis Üsteğmen İsmail Sünbül, konteynerler arasında haberleşme olanağının olduğunu da ekledi. Sünbül, "Teknolojik tıbbi cihazlarla donatılan seyyar sahra hastanesi Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yurt içinde ve sınır ötesi harekâtlarında sevk edildiği yere 30 dakika içerisinde kurulup hasta ve yaralılara anında müdahale edebilecek imkân ve kabiliyete sahip olacak şekilde tasarlanmıştır" diye konuştu.

Her çeşit donanıma sahip

Konteynerlerin zemin kısmının anti statik ve anti bakteriyel özellikte olduğunu belirten Sünbül, acil triyaj konteynerinde, 4'er acil müdahale sedyesi ve hasta başı ünitesi, 2 hasta başı monitörü olduğunu bildirdi:

"Radyoloji konteynerinin orta bölmesi 2 milimetrelik kurşun levhayla kaplıdır. İklimlendirmesi anti bakteriyel özelliğe sahip klimayla sağlanmaktadır. Radyoloji ünitesinde mobil röntgen cihazı, sedye, klima bulunmaktadır. Ameliyathane konteynerinde ikişer ameliyat masası, hasta başı ünitesi, ameliyat lambası, anestezi cihazı olup tıbbi malzeme ilaç arabası, cerrahi el yıkama evyesi, güç kaynağı mevcuttur. İhtiyaç duyulması halinde aynı anda iki ameliyatın gerçekleşmesine olanak sağlar. Yoğun bakım konteynerinde 4'er hasta sedyesi, hasta başı ünitesi, hasta başı monitörü, transport ventilatör, gaz kesme ünitesi ve güç kaynağı bulunmaktadır."

2 ton arıtılmış su deposu mevcut

Çamaşırhane ve sterilizasyon konteynerinin iki kısımdan oluştuğunu aktaran Sünbül, şu ifadeleri kaydetti:

"Sterilizasyon kısmında poşetleme cihazı, yükleme modülü taşıma arabası, otoklav cihazı, sterilizatör evye bulunmaktadır. Çamaşırhane kısmında 17 kilogramlık yıkama ve 10 kilogramlık kurutma kapasitesine sahip 3 ev tipi çamaşır makinesi vardır. Su deposu ve arıtma konteynerinde 2 ton arıtılmış su deposu ve 2 ton arıtılacak su deposu mevcuttur. Dikey kademeli 3'lü hidrofor sistemine sahip olup günlük 10 ton su üretme kapasiteli arıtma cihazları bulunmaktadır. Jeneratör konteynerleri, 2 konteyner her biri 450 kVA güç üreten jeneratöre sahiptir. 2 jeneratör senkronize çalışabilme özelliğine sahiptir. Şebeke elektriği olması durumunda jeneratörler sisteme entegre edilebilmektedir."